Problém kože? Naučiť osvedčené spôsoby starostlivosti pre mastnú pleť.

Problém kože? Naučiť osvedčené spôsoby starostlivosti pre mastnú pleť.

16 marca 2021 Off By Jarmila Svobodová

Mastná a problematická pleť s akné netrápi ľudí len v puberte. U niekoho môžu problémy zmiznúť keď sa ustália „pubertálne“ hormóny, niekto sa nezbaví problematickej pleti nikdy a niekoho problémy s pleťou prekvapia až po puberte, napriek tomu, že predtým mal pleť bezproblémovú.

Základom je spoznať príčinu a následne spôsob zaobchádzania. Starajte sa o svoju mastnú pleť príkladne a uvidíte, že to s ňou v živote nemusí byť až také ťažké.

Jak poznat smíšenou až mastnou pleť?

Mastná pleť produkuje příliš mnoho kožního mazu, mazové žlázy jsou příliš aktivní (tzv. hyperseborea). U chlupového váčku vzniká nadbytečné množství kožního mazu a na ochranné vrstvě pokožky přestanou být voda a lipidy v rovnováze.

Mastná pleť se pozná podle charakteristického lesku, rozšířených pórů, černých teček, případně bílých nebo červených pupínků a mdlé barvy pleti na celém obličeji. Projevy mastné pleti se vyskytují zejména na střední ose obličeje, tzv. T-zóně (čelo, nos, brada), v tom případě hovoříme o smíšené pleti se sklony k maštění.

Typem své pleti nemusíte vždy správně odhadnout. Chcete-li získat 100% jistotu, Poraďte se s kosmetičkou v kosmetickém salonu. Pokud budete o pleť pečovat odpovídajícím způsobem, odmění se vám za to.

Projevy smíšené až mastné pleti:

 • rozšířené póry,
 • lesklý celý obličej nebo lesk jen lokálně na T-zóně (tzv. pleť smíšená),
 • černé tečky, bílé tečky,
 • případně červené pupínky.

Prehnaná hygiena, nevhodné hygienické prípravky, kozmetika a premastená pleť

Rovnako, väčšia produkcia mazu súvisí aj s umývaním. Prílišné a frekventované umývanie má za následok vysušenie pokožky. Tá sa po vysušení premasťuje, aby si vytvorila ochrannú vrstvu.

Nevhodné je časté umývanie mydlom s vysokým pH. Síce je po umytí pokožka krátkodobo vysušená, ale následne koža reaguje opäť vyššou tvorbou mazu. Aj pri hygienických potrebách je dôležité, Aby sme používali správny druh prostriedkov na daný typ pokožky.

Rôzne kozmetické prípravky, krémy, masky, make up, a starostlivosť tak majú vplyv na kondíciu pokožky a mastnú pleť. Platí to aj v prípade šampónu. Nevhodný šampón alebo celotelový sprchový gél spôsobujú mastnú pleť pokožky hlavy.

Následkom toho je zvýšená tvorba lupín a mastné vlasy. Pridružiť sa môže aj svrbenie pokožky hlavy. Nadmerné premastenie pokožky mužov a žien má tie isté príčiny, a to zlú starostlivosť o pleť.

Vhodný druh hygienických potrieb či kozmetiky vie odporučiť kozmetička, alebo odborník v kožnom lekárstve.

Pre ženskú pokožku je nedobré aj nadmerné množstvo makeupu či púdru. Podobne, negatívne vplýva aj spánok s makeupom či nedostatočne vyčistenou pleťou.

Ranní a večerní rutina

A jak tedy o pleť správně pečovat? Samozřejmostí je čištění ráno a večer. Zatímco ráno stačí pleť otřít tonikem nebo jemnou čisticí vodou (tu s alkoholem používejte jen v případě, že máte opravdu hodně mastnou pleť, a i tak s ní šetřete, stačí zlehka přejet jedním tahem), večer se spolehněte na přípravky, které odstraní líčení a nečistoty. Sázkou na jistotu jsou micelární roztoky, které odličují šetrně a pokožku zvláční. Při odličování tamponkem navíc vidíte, jestli je vaše čištění účinné. Pokud používáte čisticí gel, vždy ještě pro jistotu pleť přetřete čisticí vodou.

mastná pleť

Co je příčinou nadměrného maštění pleti?

Nadměrné maštění pokožky způsobují příliš aktivní mazové žlázy, které produkují nadměrné množství kožního tuku na povrch pleti. Co ovlivňuje činnost mazových žláz?

 • Dědičnost
 • Nesprávná životospráva
 • Kouření
 • Přetrvávající stres
 • Deprese
 • Nesprávný výběr kosmetických přípravků
 • Nadměrná konzumace alkoholu
 • Nedostatek některých vitamínů – zejména vitamíny B2 a B5

Některé faktory, které způsobující nadměrné maštění pleti se dají snadno odstranit, s jinými se jednoduše musíte smířit. Jen důkladnou a pravidelnou péčí můžete jejich dopad na pokožku zmírnit. V některých případech se vyskytuje maštění pleti jen v určitých obdobích, například v zimních měsících nebo na jaře.

Formy

Stav pleti „Seborrhoea sicca“ je smíšeným poměrem mazu a vody, tzv. emulze olej-ve-vodě, nejsvrchnější vrstva pokožky, zvaná stratum corneum, váže jen velmi málo vody. Častým znakem jsou mastné šupiny, zarudnutí a napětí po kontaktu s vodou, velké póry a lesknoucí se povrch pleti. Při péči o pleť by se mělo dbát na to, aby byla pleť hodně hydratovaná, ale aby se jí nedodávala mastnota (tuk). U stavu pleti „Seborrhoea oleosa“ se směs kyseliny a tuku nachází v emulzi voda-v-oleji s normální až zvýšenou schopností vázat vodu v nejsvrchnější vrstvě pokožky, zvané stratum corneum. Pleť se leskne mastnotou a působí tlustě a hrubě, s velkými póry a má sklon tvořit léze (komedony). Při péči o takovou pleť je třeba orientovat se hlavně na čištění pleti. Doporučuje se použít tinktury s obsahem alkoholu a syndety (syntetické čistící přípravky). Pro péči jsou vhodné emulze nebo výrobky s obsahem vitamínu A a organických kyselin pocházejících z ovoce. V žádném případě nepoužívejte mastné báze.

Mastná pleť a domáce tipy

 • Citrónová šťava
  Je dobrým zdrojom kyseliny citrónovej, ktorá funguje tak, že pokožku sťahuje. Tiež má antiseptické vlastnosti, vďaka ktorým môžete obnoviť rovnováhu pH pokožky.

  Zmiešajte jednu lyžičku čerstvej citrónovej šťavy s pol lyžičkou destilovanej vody. Naneste túto zmes na pleť pomocou vatového tampónu. Nechajte pôsobiť po dobu 10 minút a potom si umyte tvár teplou vodou. Citrónová šťava môže vysušovať pokožku, takže použite nejakú formu hydratácie (napr. Kvalitný krém). môžete ju použiť každý deň.
  Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu citrónovej šťavy, polovicu lyžice medu a jednu polievkovú lyžicu mlieka. Použite túto pastu na tvár a nechajte pôsobiť po dobu 10 až 15 minút. Potom umyte studenou vodou. Ak to takto budete robiť raz denne, dostavia sa pozitívne výsledky v priebehu jedného týždňa.

 • Jablká
  Jablká fungujú ako Exfoliačné činidlo a majú mierne antiseptické, adstringentné a upokojujúce vlastnosti, ktoré z nich robia naozaj skvelý domáci liek na mastnú pleť. Kyselina jablčná v jablkách pomáha odstrániť odumreté kožné bunky a absorbuje prebytočný olej z povrchu pokožky.

  Pokrájajte jablko a umiestnite kúsky na koži. Nechajte po dobu 15 minút pôsobiť a potom ju zmyte vlažnou vodou.
  Zmiešajte jednu lyžičku nastrúhaného jablka, jogurt a citrónovou šťavou,aby vznikla hladká pasta. Naneste na celú tvár a nechajte to na dobu 15 minút. Potom opláchnite tvár studenou vodou.

Odkedy si pamätám, bolo varenie mojou vášňou, rovnako ako tvorenie nových kuchárskych receptov a šport. Preto som sa rozhodla dokončiť dietetiku a telesnú výchovu. Žijem a pracujem v Bratislave. Neustále rozširujem svoje vedomosti, zúčastňujem sa kurzov a školení v oblasti výživy a kozmetológie. Opakujem všetkým svojim pacientom, že spôsob, ako si udržať štíhlu postavu, je spojenie zdravej výživy s pravidelným cvičením, vhodnou suplementáciou a konzistenciou. Vo voľnom čase rada píšem, preto sa snažím nakaziť ľudí získanými znalosťami aj v mnohých internetových publikáciách.